Doskonałą alternatywą dla drewna litego jest technologia STEICO. Wykorzystuje się w niej lekkie i niesamowicie wytrzymałe belki dwuteowe STEICO wall/joist.
Warto również zwrócić uwagę na maty izolacyjne STEICO flex, które wypełniają ściany budowanych przez nas domów. Produkowane są one z naturalnych włókien drzewnych. Dzięki wyjątkowej sprężystości i dużej gęstości izolacja STEICO nie osiada. Produkt ten charakteryzuje się również wysoką właściwą pojemnością cieplną – aż 2100J/kgK (czyli ponad dwa razy więcej od wełny mineralnej). Pozwala to zapewnić komfort cieplny przez cały rok – chroni przed stratą ciepła zimą oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem. Dodatkowo STEICO flex jest izolacją otwartą dyfuzyjnie, czyli umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z domu na zewnątrz, tym samym zapewniając zdrowy mikroklimat wewnątrz.

STEICO flex

Maty izolacyjne STEICO flex swoje znakomite właściwości izolacyjne zawdzięczają naturze. Tak jak drewno, maty izolacyjne STEICO flex posiadają bardzo dużą właściwą pojemność cieplną c=2100 J/KgK (czyli ponad dwa razy więcej niż wełny mineralne). Dzięki temu każde włókno drzewne, z którego wykonana jest mata, potrafi magazynować nadzwyczajnie dużą ilość ciepła. Aby kumulowanie ciepła, trwało jak najdłużej, maty izolacyjne posiadają także bardzo dużą gęstość – aż 50 kg/m3.

» Zobacz więcej...

Dzięki tym wyjątkowym właściwościom STEICO flex świetnie chroni przed utratą ciepła w okresie zimowym, oraz dodatkowo przed przegrzewaniem się dachu i ścian, nawet w najbardziej upalne dni lata! W efekcie możemy zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie budynku zimą, oraz na kosztach chłodzenia pomieszczeń w lato.

Właściowści maty do izolacji cieplnej STEICO flex:

duża gęstość i sprężystość (zapobiega to osiadaniu izolacji);

nie powoduje podrażnień skóry;

izolacja doskonała dla alergików;

bardzo prosty i szybki montaż;

minimalizowanie ilości odpadów;

redukcja mostków termicznych;

bardzo szczelne wypełnienie izolowanych przestrzeni;

znakomite właściwości izolacyjne zarówno w zimie jak i w lecie;

bardzo wysoka właściwa pojemność cieplna – zapewnia ochronę dachu przed przegrzewaniem się w upalne dni lata;

materiał otwarty dyfuzyjnie;

doskonale reguluje mikroklimat w budynku dzięki zdolności absorpcji dużych ilości pary wodnej – bez utraty swoich właściwości izolacyjnych;

produkt ekologiczny i przyjazny środowisku;

nadaje się do powtórnego przetworzenia.

STEICO flex to produkt bez szkodliwych dodatków chemicznych, który nie emituje formaldehydu.

Trwałość właściwości izolacyjnych a zdolność absorpcji wilgoci

Podstawowym parametrem izolacyjnym, na który zwraca się uwagę podczas wybierania wełny do ocieplenia budynku, jest współczynnik przewodzenia ciepła „lambda”. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność produktu. Należy jednak zwrócić uwagę, że sama wartość współczynnika „lambda” nie zagwarantuje efektywnej izolacyjności. Znaczenie ma również prawidłowo zaprojektowana i wykonana przegroda budynku. Warto wziąć również pod uwagę trwałość właściwości izolacyjnych materiałów, które wybieramy.

Kierując się tylko wartością współczynnika „lambda”, warto przemyśleć jedną kwestię – trwałość tego parametru w kontakcie z wilgocią. Materiał izolacyjny ma kontakt z wilgocią już od przecięcia folii ochronnej na budowie. We wszystkich materiałach izolacyjnych wartość „lambda” zależy od ilości porów z powietrzem. Im jest ich więcej, tym niższy, czyli lepszy współczynnik „lambda”. Większość produktów izolacyjnych wygląda identycznie w przekroju: łączące się włókna (szklane, drzewne czy kamienne), tworzą pory z powietrzem. Jednak w kontakcie z wilgocią sprawa wygląda już nieco inaczej. Gdy wlejemy wodę w wymienione przekroje dojdzie do ciekawego zjawiska. Powszechnie wiadomo, że szkło i kamień mają bardzo ograniczoną zdolność wchłaniania wody, dlatego też wilgoć zostanie zmagazynowana w porach z powietrzem, a to znacznie pogorszy współczynnik „lambda”, za który przecież się płaci. Natomiast w przypadku izolacji z włókna drzewnego, wilgoć wchłaniają właśnie włókna, więc pory z powietrzem pozostają bezpieczne. W efekcie możemy cieszyć się stałym komfortem cieplnym przez długie lata.

Dla mat STEICO flex to nawet 10 litrów wody/m3.

Dzięki tej zdolności czyli wchłaniania i odparowania wilgoci STEICO flex doskonale nadaję się do przegród otwartych dyfuzyjnie. W rezultacie ten produkt reguluje mikroklimat w budynku dbając o zdrowie mieszkańców i chroniąc konstrukcję przez szkodami budowlanymi.

STEICO flex to sprawdzona jakość, bezpieczeństwo, ekologia i trwałość na długie lata, po prostu naturalnie lepsza izolacja.

» Zwiń

STEICO universal

Płyta STEICO universal stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań pokryć dachowych – czyli dla deskowania i papy, płyty OSB i papy czy membrany dachowej.

Montaż przebiega w podobny sposób jak w przypadku rozwiązań tradycyjnych. Płyty układane są bezpośrednio na krokwiach. Poszczególne płyty łączy się ze sobą bardzo łatwo i szybko oraz nie ma konieczności obróbki krawędzi. Format płyt 2500x600mm, pozwala na dużo szybszy montaż niż w przypadku deskowania. Prosty, dwuspadowy dach, można pokryć w ciągu jednego dnia. To oszczędność czasu i kosztów robocizny.

» Zobacz więcej...

Stosowanie płyt podpokryciowych STEICO z naturalnego włókna drzewnego zapewnia natychmiastową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, UV itp. Płyta STEICO universal stanowi również warstwę izolacji po zewnętrznej stronie dachu. Sprawia ona, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, a dzięki temu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Dodatkowo warstwa izolacji ponad krokwiami redukuje liniowe mostki termiczne.

Duża gęstość oraz specjalna struktura płyty sprawiają, że STEICO universal doskonale chroni dach przed hałasami z zewnątrz.
Płyta STEICO universal jest otwarta dyfuzyjnie – umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. To bardzo ważne, jeżeli chcemy uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, spowodowanych nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci. Otwartość dyfuzyjna ma wpływ również na regulację zdrowego mikroklimatu w domu.

Dzięki otwartości dyfuzyjnej płyty STEICO universal, nie trzeba stosować tzw. przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy płytą, a izolacją cieplną pomiędzy krokwiami. W przypadku pokryć takich, jak deskowanie z papą, czy też płyty OSB, należy wykonać i dodatkowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną około 4cm przestrzeń wentylacyjną. Taka pustka ma odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz. Jej wykonanie jest pracochłonne oraz wymaga zakupienia wiatroizolacji, ale oprócz tego, co ważne – ogranicza ilość izolacji, którą możemy włożyć pomiędzy krokwie (o około 4cm – grubość przestrzeni wentylacyjnej).

W przypadku płyty STEICO universal całą wysokość przestrzeni pomiędzy krokwiami, można wykorzystać na izolację – np. wełnę drzewną STEICO flex.

» Zwiń

STEICO protect

STEICO protect to doskonała izolacja zewnętrzna dla budynków drewnianych. Płytę można zamontować na zewnątrz – bezpośrednio do słupków ściennych lub do ściany masywnej z drewna. Bezpośrednio na płytę nakłada się klej, siatkę i tynk.

Płyta ma specjalny profil pióro-wpust, dzięki temu pojedynczych płyt nie trzeba łączyć na słupkach ściennych, a połączenie płyt może wypadać pomiędzy słupkami. Szczelne połączenie pióro-wpust zapewnia również ochronę przed wiatrem – nie trzeba więc stosować żadnej dodatkowej membrany.

» Zobacz więcej...

Materiał ten stanowi dodatkową izolację termiczną budynku, chroniąc efektywnie przed utratą ciepła zimą. Jednocześnie dzięki dużej pojemności cieplnej, płyta chroni ściany przed nadmiernym przegrzewaniem się latem.

Stosowanie płyty izolacyjnej STEICO protect od zewnątrz, bezpośrednio na słupkach ściennych, pozwala na redukcje liniowych mostków termicznych.

To rozwiązanie zapewnia również doskonałą izolację akustyczną dla ściany szkieletowej. Płyta STEICO protect ma dużą masę. To właśnie duża gęstość w połączeniu ze specjalną strukturą włókna chroni domy drewniane przed hałasami z zewnątrz.

Płyty są otwarte dyfuzyjnie – pozwalają na kapilarny transport wilgoci na zewnątrz budynku. To bardzo istotne w każdej konstrukcji ściennej, a szczególnie w budownictwie drewnianym.

STEICO protect to doskonałe rozwiązanie dla konstrukcji ściennych w budownictwie drewnianym.

Podsumowując STEICO protect to:

otwarta dyfuzyjnie, płyta izolacyjna z włókna drzewnego, do stosowania pod tynkowanie;

znakomite właściwości izolacyjne w lecie i w zimie;

doskonała izolacja akustyczna;

tania, prosta i szybka obróbka;

montaż bezpośrednio na słupkach ściennych;

zewnętrzna izolacja fasady w budownictwie murowanym;

szczelne połączenie na pióro-wpust;

produkt ekologiczny i przyjazny środowisku;

materiał, który nadaje się do powtórnego przetworzenia.

» Zwiń

STEICO joist
STEICO joist to belki stropowe stosowane w budownictwie drewnianym oraz murowanym. Pozwalają uzyskać bardzo szerokie rozstawy między punktami podparcia. Belki te wykorzystywane są również na krokwie dachowe. Doskonale nadają się do projektowania oraz budowania dachów w standardzie energooszczędnym oraz pasywnym. Wykorzystywane są również jako słupy ścienne w konstrukcjach drewnianych (STEICO wall). System można stosować zarówno na placu budowy, jak również przy prefabrykacji domów.

Jest to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów konstrukcyjnych dla budownictwa pasywnego.

» Zobacz więcej...

Szczególne zalety:

redukcja linowych mostków termicznych;

materiał najwyższej jakości, suszony komorowo, bardzo trwały;

możliwość projektowania przegród o bardzo niskich wartościach współ. U;

bardzo duża wytrzymałość na zginanie;

niski ciężar własny;

możliwość wiercenia otworów w środniku – łatwe prowadzenie instalacji w wysokości stropu;

duża stabilność wymiarów;

łatwy montaż instalacji technicznych w budynku;

dostępne również belki z izolacją środnika;

obróbka przy pomocy prostych narzędzi do przycinania;

prosty i szybki montaż przy pomocy uniwersalnych elementów łączących;

ETA – Europejska Aprobata Techniczna;

system certyfikowany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt;

profesjonalne doradztwo techniczne.

» Zwiń